Kredi Oranlarındaki Yeni Düzenleme ile İnşaat Sektörü Canlanıyor

Temmuz 4, 2022

Geçtiğimiz yıla damga vuran, dolar kurundaki ani artış ve yaşanılan ani dalgalanmalar emlak sektörünü de derinden yaraladı. Kur artışından kaynaklı artan maliyetlerin alım gücünü düşürmesiyle, yaşanılan krize çare olarak; inşaat sektörünü canlandırmak adına yeni yapılar için bankalar düşük faizli konut kredisi vermeye başlamıştı.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bununla ile ilgili yeni bir karara imza attı. Bu karara göre kredi değer oranları değiştirildi. Artık değeri 10milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkanı tamamen kaldırıldı. 5 milyona kadar olan konutlarda ise kullanılabilecek kredi oranın %70 olarak sınırladılar. 2 milyon TL’nin altındaki konutlarda %90 olarak kredi imkanı devam etmektedir.

Lüks Gayri-menkul değerlendirme uzmanlarına göre bu kararın nedeni; yastık altı paralarının piyasaya sürülmesinin istenmesi. Bankalarda altın ve dolar kurunda bulunan sıcak paraların piyasaya sürülerek, piyasadaki sıcak para akışının artırılmak istenmesi.
Alınan bu kararla birlikte inşaat sektöründe lüks konut oranlarında düşüş yaşanırken sosyal konutlarda artış olması bekleniyor. 2 milyon TL’nin altındaki konutlarda %90 oranında düşük faizli kredi imkanı , yüksek kira bedellerinin konuşulduğu ülkemizde , dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması için büyük fırsat.
‘Ucuz konut üretiminin en önemli özelliği erişilebilir fiyatıdır. İkinci ve önemli adım yüklenebilir ve ucuz kredidir’ diyen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, bu kararın sektöre önemli yansımalarının olacağının müjdesini verdi.
Ankara, Çayyolu’nda bulunan Tint Mimarlık ailesi olarak; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nın son kararına göre istenilen ölçekte ve maliyette projelendirme ve uygulama hizmetlerimize devam etmekteyiz. Lüks konut inşaatından, sosyal konut projelerine deneyimli kadromuz ve yenilikçi anlayışımız ile sektörü bir adım daha ileriye taşımayı planlıyoruz. Siz hayal edin, biz tasarlayalım..
#Bddk #dolar #düşükkredi #konutkredisi #sosyalkonut #toplukonut #lüksvilla

30/04 2024

Kentsel Yaşamın Evrimi: Mimari Perspektif

Kentsel yaşamın evrimi, tarih boyunca insan topluluklarının sosyal, ekonomik ve kültürel dinamikleriyle birlikte karmaşık bir şekilde şekillenmiştir. Bu evrim sürecinde mimari, kentlerin yalnızca fiziksel yapıları değil, aynı zamanda yaşam tarzları, toplumsal ilişkiler ve çevresel uyumları da...

25/04 2024

Mimari ve Toplumsal Değişim Mekanların Rolü

Mimari, sadece fiziksel çevreleri şekillendiren bir sanat ve bilim olmanın ötesinde, toplumsal dönüşümün ve gelişimin katalizörü olarak da önemli bir rol oynamaktadır. Mekanlar, sadece yapılar değil, aynı zamanda insan etkileşimleri, kültürel bağlam ve toplumsal dinamiklerin bir...

25/04 2024

Tarihi Mirası Koruma ve Modernizasyon Dengesi

Tarihi miras, toplumlar için büyük bir öneme sahiptir. Ancak, bu mirası korurken modernizasyonu da göz ardı etmemiz gerekiyor. Bu dengeyi sağlamak, hem geçmişimizi korumak hem de geleceğe adım atmak anlamına gelir. Ayrıca okuyun: Hangi Burçsunuz ?...

Hemen Ara